دیتابیس ( Database ) چیست و چه کار می‌کند؟

اگر در دنیای IT تازه‌وارد هستید و می‌خواهید بدانید پایگاه اطلاعات داده یا دیتابیس ( Database ) چیست؟ پس باید با یک مثال ساده شروع کنیم. تصور کنید اتاقتان هیچ کمدی ندارد و شما مجبورید هربار در میان انبوهی از لباس‌هایتان راه بروید. نه لباس‌هایی که برای بیرون رفتن می‌پوشید، جای مشخصی دارد و نه لباس‌های راحتی‌تان! لباس‌های مجلسی و رسمی هم زیر بقیه‌ی لباس‌ها مدفون شده‌اند. حالا اگر یک کمد بیاورید، همه‌ی لباس‌ها را دسته‌بندی کنید و با نظم و ترتیب توی کمد بچینید، دیگر می‌توانید به‌راحتی هر لباسی را که می‌خواهید پیدا کنید. دراین‌صورت اگر لباس‌هایتان را «داده» فرض کنید، کمد لباس می‌شود پایگاه داده (Database)! اگر می‌خواهید درباره‌ی مفهوم پایگاه داده چیزهای بیشتر، دقیق‌تر و علمی‌تری بدانید، پس ادامه‌ی این مقاله را از بخوانید. چون می‌خواهیم به زبان ساده، پایگاه داده را برایتان تعریف کنیم و از عناصر و کاربردهای پایگاه داده بگوییم. پس اگر برای سرک کشیدن به دنیای داده‌ها آماده‌اید، با ادامه‌ی این مقاله همراه ما باشید.

Image

تعریف دیتابیس (پایگاه داده) به زبان تخصصی و خودمانی

اگر بخواهیم با زبان تخصصی دیتابیس Database را تعریف کنیم باید بگوییم:
«پایگاه داده مجموعه‌ای از داده‌های ذخیره‌شده و ثابت است که به‌صورت یک سیستم، بر پایه‌ی یک ساختار مشخص و به شکل صوری (با حداقل افزونگی) تعریف شده است. یک سیستم کنترل متمرکز این مجموعه را مدیریت می‌کند و ممکن است یک یا چند کاربر به‌طور همزمان از این مجموعه‌ی اطلاعاتی استفاده کنند.»

دست و پایتان را گم نکنید! قبول داریم که درک این تعریف اصلاً کار راحتی نیست. بنابراین ما با یک تعریف بسیار ساده به شما کمک می‌کنیم تا دیتابیس و محتویاتش را یک‌جا و راحت قورت بدهید. در یک تعریف ساده می‌توان گفت: «دیتابیس یا پایگاه داده یا همان بانک اطلاعات، مجموعه‌ای از داده‌هاست که در جدول‌هایی با ساختار منظم دسته‌بندی شده­اند. این جدول‌ها همگی با هم ارتباط دارند، هرچند می‌توانند مستقل از یکدیگر هم عمل ‌کنند.» پایگاه داده فقط در دنیای IT کاربرد ندارد، ما روزانه بارها و بارها با بانک‌های اطلاعاتی مختلفی سروکار داریم. اصلاً چرا راه دور برویم؟! همین لیست شماره تلفن گوشی‌تان خودش یک‌پا بانک اطلاعاتی است! مثال‌های زیر هم نمونه‌هایی از بانک­های اطلاعاتی هستند که دوروبرمان زیاد می‌بینیم: آرشیو فایل‌ها مجموعه اطلاعات دانش‌آموزان یک مدرسه یا دانشجویان یک دانشگاه ذخیره‌ی اطلاعات مشتری­های یک سازمان ذخیره‌ی گزارش‌های فروش یک شرکت بنابراین می­توان گفت هر سیستمی که حجمی از اطلاعات را به‌صورت منظم و دسته‌بندی‌شده نگهداری کند یک دیتابیس به حساب می‌آید. خب برویم سراغ یک سوال و جواب اساسی!


چطور می‌توان به اطلاعات موجود در پایگاه داده (دیتابیس) دسترسی پیدا کرد؟

همان‌طورکه گفتیم یک دیتابیس، بسته به حجم اطلاعات از چندین و چند جدول تشکیل شده است. هر جدول هم سطر و ستون‌هایی دارد. یعنی هر داده دقیقاً در یک جایگاه مشخص قرار می‌گیرد که در صورت نیاز می‌توان به‌راحتی آن را پیدا کرد. به همین دلیل با کمک دیتابیس، دسترسی به اطلاعات بسیار ساده‌تر می‌شود. درواقع در این دنیایی که شب و روز انواع و اقسام اطلاعات از سر و کولمان بالا می‌رود، استفاده از دیتابیس‌ها به یک ضرورت تبدیل شده است، آن هم به دو دلیل بسیار مهم: نظم و یکپارچگی اطلاعات دسترسی آسان به اطلاعات


در یک پایگاه داده (دیتابیس) با چه مفاهیمی سروکار داریم؟

شما با هر دیتابیسی که کار کنید از ساده تا پیچیده، با یک سری مفاهیم مشترک سروکار دارید. ما در این قسمت شما را با مفاهیم اساسی دیتابیس Database آشنا می‌کنیم.

  • داده (Data): داده‌ها نمودی از مفاهیم، معلومات، وقایع و پدیده‌ها هستند که از طریق مشاهده یا تحقیق به‌دست می‌آیند.
  • اطلاعات (Information): اطلاعات درواقع همان مفهمومی است که بعد از پردازش به‌صورت داده ذخیره می‌شوند.
  • موجودیت (Entity): موجودیت همان فرد، شی یا پدیده‌ای است که درباره‌اش اطلاعات جمع‌آوری شده است.
  • صفت خاصه (attribute): هر ویژگی‌ای که یک موجودیت را از موجودیت دیگر جدا کند، یک صفت خاصه محسوب می‌شود.

حالا همه‌ی این مفاهیم تخصصی بدقلق را در یک مثال ساده حل می‌کنیم تا مثل یک لیوان شربت شیرین، آن را سربکشید. بانک اطلاعات یک دانشگاه را در نظر بگیرید. مفاهیم دیتابیس در این سیستم، به این صورت است:

  • موجودیت: دانشجو، استاد، درس
  • صفت خاصه: نام، نام خانوادگی، سال تولد، نام درس، کد درس، تعداد واحد هر درس و …
  • داده: کلمات و اعدادی که این اطلاعات را نشان می‌دهند.
  • اطلاعات: ثبت‌نام دانشجوها، انتخاب واحد و نمرات هر دانشجو
#

Curated Products

Provide Curated Products for all product over $100

#

Handmade

We ensure the product quality that is our main goal

#

Natural Food

Return product within 3 days for any product you buy

#

Free home delivery

We ensure the product quality that you can trust easily