phpMyAdmin چیست ؟

phpMyAdmin چیست ؟ در این مقاله قصد داریم که نرم افزار phpMyAdmin را معرفی کنیم و خصوصیات و ویژگی ها و کاربرد های نرم افزار phpMyAdmin را بیان کنیم . نرم افزار phpMyAdmin چیست ؟ نرم افزار phpMyAdmin ، نرم افزاری است برای مدیریت پایگاه داده mySql . با استفاده از این نرم افزار می توانید عمل و کار های مختلفی را روی database انجام دهید . کار هایی مانند : تغییر یا حذف پایگاه داده ، جدول ها ، فیلد ها و ….. نرم افزار Php my admin ، با زبان php نوشته شده است . و این نرم افزار ، رایگان است . ( پایگاه داده ، یکسری اطلاعات است که ساختار منظمی دارند و این اطلاعات با هم مرتبط هستند . )

ویژگی های نرم افزار phpMyAdmin چیست ؟

شاید برای شما این سوال وجود داشته باشد که ، این نرم افزار چه ویژگی هایی دارد ؟ نرم افزار phpMyAdmin ، ویژگی های زیادی دارد که در این قسمت از مقاله ، این ویژگی ها را بررسی می کنیم . برخی از ویژگی های این نرم افزار عبارتند از :

1 – ایجاد و یا حذف پایگاه داده . می توانید Database ، جدول ، ستون و سطر را حذف کنید و یا ویرایش کنید . 2 – مدیریت پایگاه داده mysql و mariaDB .
3 – ایجاد جدول . در واقع شما می توانید به Database ، جدول ، ستون و سطر را اضافه کنید .
4 – export و یا ایمپورت کردن پایگاه داده در فرمت های فشرده .
5 – این نرم افزار باعث می شود که بتوانید از پایگاه داده ، backup بگیرید . لازم به ذکر است که می توانید در فرمت های csv ،xml ، sql، pdf بک آپ بگیرید .
6 – از این نرم افزار می توانید برای مدیریت کاربر ها استفاده کنید .
7 – با استفاده از نرم افزار phpMyAdmin ، می توانید چندین سرور را مدیریت کنید .
8 – جستجوی سراسری در همه ی Database ها امکان پذیر است .

نسخه های مختلف phpMyAdmin

در این قسمت ، نسخه هایی که این نرم افزار دارد را بررسی می کنیم :

phpmyadmin 3.0 : این نسخه ، در سال 2008 ارائه شده است . برای این که بتوانید این نسخه را نصب کنید به PHP 5.2 و +MySQL نیاز دارید . اما ما به هیچ عنوان نصب این نسخه را پیشنهاد نمی کنیم . به این دلیل که ، این نسخه ضعف های امنیتی بسیاری دارد و تیم برنامه نویسی ، این نسخه را پشتیبانی نمی کند .

phpmyadmin 3.5 : قابلیت هایی که به این نرم افزار در این نسخه ، اضافه می شوند عبارتند از : معرفی تم جدید ، در این نسخه می توانید از تکنولوژی AJAX ( برای انجام کار های مختلف ) استفاده کنید ، بهبود مانیتورینگ ( نظارت ) MySQL server و استفاده از synchronization برای همسان کردن دو database ( هم به صورت لوکال و هم به صورت ریموت ) .

phpmyadmin 4.0 : یکی از مهم ترین تغییر های این نسخه ، حذف synchronization می باشد . در این نسخه هم می شود دو database را همسان کرد اما این کار ، به وسیله ی replication انجام می شود . در این نسخه ، ضعف های امنیتی از بین می رود . از این نسخه به بعد ، می توانید ساختار database را به وسیله ی ابزار گرافیکی Designer ، طراحی کنید .

phpmyadmin 4.4 : برای این که بتوانید این نسخه را نصب کنید ، به PHP 5.3 و +MySQL 5.5 نیاز دارید . بخش Recent ( آخرین دستور های اجرا شده ) و favorite table ، در این نسخه ، اضافه شده است . قابلیت Ajax حذف شده است .

php my admin 4.6 : برای این که بتوانید این نسخه را نصب کنید به PHP 5.5 ، نیاز دارید . در این نسخه ، مشکل تغییر رمز عبور در database های mariaDB ، رفع شده است .

Image

فرق MYSQL و phpMyAdmin چیست ؟

شاید الان این سوال در ذهن شما باشد که تفاوت این دو نرم افزار با هم چه چیزی است . ما در این قسمت تفاوت این دو نرم افزار را ذکر می کنیم .

Mysql : نرم افزار و سیستمی است که به وسیله ی آن ، می توانید یک database را بسازید و آن را مدیریت کنید . و در واقع یک سیستم برای مدیریت database می باشد .
phpMyAdmin : این نرم افزار در واقع نرم افزاری است که شما می توانید با استفاده از آن ، کار های مختلفی را روی Mysql و database انجام دهید . و Mysql را با استفاده از این نرم افزار ، مدیریت کنید .

#

پاور پوینت

شیوه ارائه مطالب فنی

#

فیلم

فیلم های آموزشی

#

کتاب

خرید و دانلود کتاب

#

رزومه

دانلود رزومه شخصی